Kto ma największe szanse na wygranie mistrzostw świata w Essen?

Lada dzień w Essen naprzeciw siebie staną 44 drużyny, ale najlepsza może być tylko jedna. Zapraszamy na kompleksowy przegląd faworytów zmagań w Niemczech. Polska jednym z faworytów?


Brazylia

Jeśli mowa o faworytach, nie sposób nie wspomnieć o aktualnych mistrzach świata. W finale w Budapeszcie pokonali rewelacyjnie zorganizowany, stawiany w roli faworyta Kazachstan, a po drodze do finału odprawili także Grecję i Włochów. 

Warto wspomnieć też, że występ Brazylii w Budapeszcie był koncertem kilku gwiazd – przede wszystkim Carlosa Juniora – najlepszego strzelca ,,Canarinhos”, a także bramkarza Joao Maia’i, który poprowadził Brazylijczyków do zwycięstwa w finale. 

Tym razem po zmianie przepisów gry w socca, Joao Maia już nie będzie mógł tak świrować jak w Budapeszcie, ale nie musi to wcale zmniejszać szans drużyny z ameryki południowej.

Dotychczas:

2022 Węgry, Budapeszt – Mistrzostwo Świata (3:0 z Kazachstanem),

2019 Grecja, Kreta – 1/8 finału (0:2 z Meksykiem),

2018 Portugalia, Lizbona – 1/8 finału (2:4 z Anglią),

Kazachstan

Według wielu główni kandydaci do zdetronizowania Brazylii. Ich wielkim atutem na pewno jest również zrównoważony skład – zmiany z ławki rezerwowych absolutnie nie osłabiały grającej aktualnie szóstki. Mimo że dotychczas na Mistrzostwach świata – tak jak Brazylia – byli raczej ,,chłopcami do bicia”, to w Budapeszcie urośli i zachwycali zorganizowaniem oraz ułożeniem taktycznym. Podczas komentowania jednego z meczów, pokusiłem się o stwierdzenie, że Kazachowie wyglądają jak zaprogramowane roboty, ponieważ każdy doskonale wiedział, gdzie i w którym momencie ma się pojawić. Każde podanie dokładne co do milimetra.

Do finału Kazachowie zmiatali wszystkich. 3:0 Polska, 2:1 Meksyk, 6:0 Mołdawia, 8:2 Włochy, 22:1 Indie, 7:2 Szwajcaria – maszyna. Dopiero w finale Brazylijczycy znaleźli sposób na rozbrojenie Kazachów, ale Murat Yeleupov czyli główny architekt sukcesu Kazachów na pewno solidnie przeanalizował ubiegłoroczne zmagania i w Essen zobaczymy Kazachstan silniejszy niż kiedykolwiek.

Dotychczas:

2022 Węgry, Budapeszt – V-ce Mistrzostwo Świata (0:3 z Brazylią),

2019 Grecja, Kreta – 1/8 finału (1:1, w karnych 0:1 z Mołdawią),

2018 Portugalia, Lizbona – faza grupowa (0 punktów).

Polska

Bez pompowania balonika, ale Polacy to również duży faworyt do końcowego triumfu. Srebro, srebro i brąz – tyloma medalami z największej imprezy piłki 6-osobowej nie może pochwalić się żaden kraj oprócz nas. Bardzo silna kadra, szkolona taktycznie na wielu konsultacjach, którą kieruje najlepszy trener socca na świecie – Klaudiusz Hirsch. Jak sam mówi, nagroda przyznana przez ISF należy do całego sztabu, bo wkład wszystkich ludzi wokół jest ogromny.

W naszej drużynie mamy kilka gwiazd na światowym poziomie socca jak Bartłomiej Dębicki, Krzysztof Elsner czy Marcin Grzywa, a w tym roku kadrę zasilają także byli zawodnicy znanych marek w piłce 11-osobowej jak Patryk Wolański – były bramkarz ŁKS Łódź (16 występów w Ekstraklasie) oraz FC Midtjylland, czy Daniel Łuczak – były zawodnik Śląska Wrocław (14 występów w Ekstraklasie),

Dotychczas:

2022 Węgry, Budapeszt – 3 miejsce (3:1 z Niemcami),

2019 Grecja, Kreta – V-ce Mistrzostwo Świata (2:3 z Rosją),

2018 Portugalia, Lizbona – V-ce Mistrzostwo Świata (0:1 z Niemcami).

Niemcy

Gospodarz turnieju zawsze jest postrzegany jako groźny rywal. Niemcy grają u siebie, przy swojej publiczności, a dodatkowo idzie za nimi ogromna jakość. W 2019 zaliczyli dużą wpadkę nie wychodząc z grupy, a dodatkowo kompromitując się przegrywając 0:6 z Brazylią, ale zarówno wcześniej jak i później – w Budapeszcie – pokazali co znaczy ,,niemiecka jakość”.

Nasi zachodni sąsiedzi w grupie zmierzą się z Cyprem, Omanem oraz Chile, zatem zobaczymy czy na swoim terenie zagrają tak jak na 4 drużynę świata przystało.

Dotychczas:

2022 Węgry, Budapeszt – 4 miejsce (1:3 z Polską),

2019 Grecja, Kreta – faza grupowa (6 punktów),

2018 Portugalia, Lizbona – Mistrzostwo Świata (1:0 z Polską).

Mołdawia

Dla osób, które nie śledzą rozgrywek sześcioosobowych na bieżąco, Mołdawia może być postrzegana przez pryzmat swojej reprezentacji z dużego boiska. Nic bardziej mylnego. Mołdawia to bardzo silna reprezentacja, która w Essen wielu może zaskoczyć. W grupie zmierzą się z Portugalią, Albanią i Kolumbią, zatem wieszczę wyjście z grupy razem z Portugalią.

Dotychczas:

2022 Węgry, Budapeszt – 1/8 finału (0:6 z Kazachstanem),

2019 Grecja, Kreta – 4 miejsce (1:2 z Grecją),

2018 Portugalia, Lizbona – 1/8 finału (3:5 z Portugalią).

Węgry

Jako gospodarze spisali się bardzo dobrze. Podobno poziom prezentowali na boisku, gdzie cała rzesza kibiców przychodziła dopingować ich kraj zza bocznej trybuny. Niestety odpali już w 1/8 uznając wyższość Niemiec w rzutach karnych.

Teraz, gdy gospodarzem są ich ostatni rywale, na pewno jest ochota na zemstę i zajście w turnieju jak najdalej. W grupie Węgry podejmą Mistrzów – Brazylię, Wybrzeże Kości Słoniowej, a także Turcję. Drabinka na potencjalne spotkanie z gospodarzami widzi miejsce dopiero w ćwierćfinale.

Dotychczas:

2022 Węgry, Budapeszt – 1/8 finału (2:2, w karnych 1:2 z Niemcami),

2019 Grecja, Kreta – 1/4 finału (1:1, w karnych 2:3 z Rosją).

Grecja

Grecy to również uznana marka w świecie socca. Stratos Fouskas i Chrysanthos Lefkaritis to dwaj liderzy popularnej kadry ,,piratów” jak potocznie mówi się na Grecję.

Ich największym sukcesem było dotychczas 3 miejsce podczas Mistrzostw Świata w 2019 roku, rozgrywanych na Krecie. W meczu o brązowe krążki pokonali oni wtedy Mołdawię, a z wyścigu o złoto wyleczyli ich w półfinale Rosjanie. W tym roku w grupie zmierzą się z silnymi Włochami, Arabią Saudyjską oraz Belgią.

Dotychczas:

2022 Węgry, Budapeszt – 1/4 finału (3:4 z Brazylią),

2019 Grecja, Kreta – 3 miejsce (2:1 z Mołdawią),

2018 Portugalia, Lizbona – 1/8 finału (3:4 z Rosją).

Z wiadomych względów nie ma Rosji, która również na pewno byłaby jedną z mocniejszych nacji. W Lizbonie zajęli 3 miejsce, a rok później – w 2019 – wygrali pokonując naszą kadrę w finale. Na Węgrzech nie wystąpili i to samo czeka ich teraz.

Silnymi zespołami są również Włochy, Anglia, czy Słowenia, z którą zmierzymy się w grupie. Oni również mogą namieszać.

W Essen możemy spodziewać się także ujawnienia nowych super gwiazd, bowiem kilka reprezentacji w tym roku dopiero debiutuje na imprezie Mistrzostw Świata. Idealnym przykładem jest nasz grupowy rywal – Urugwaj, po którym nie wiadomo czego możemy się spodziewać, oprócz prezentowania południowo-amerykańskiej piłki.

Osobiście w roli czarnego konia widzę reprezentację Portugalii, choć marzyłoby mi się oprócz triumfu Polaków, żeby Argentyna zaszła jak najdalej.

A według was kto jest faworytem nadchodzących Mistrzostw Świata w Essen?