Na Podlasiu również grają w socca!

Białystok to miasto gdzie mieliśmy kilka świetnych drużyn oraz wielu bardzo dobrych zawodników. Norbert Jendruczek, Adrian Citko oraz Mateusz Lisowski byli tymi, którzy pomogli reprezentacji Polski w zdobyciu srebrnych medali mistrzostw świata w portugalskiej Lizbonie. Mamy tam również partnera w postaci ligi organizowanej przez zespół KS Piłkawka Białystok, z której mistrz przyjedzie do nas w tym roku na eliminacje mistrzostw Polski. Liczymy oczywiście, że będzie to długofalowa współpraca. Poniżej krótki wywiad z przedstawicielem ligi.

Dominik Rek: Od ilu lat istnieje Twoja liga?

Przedstawiciel Ligi: Była to pierwsza edycja WLP, wcześniej byliśmy uczestnikami i przez rok koordynatorami Playarena Białystok. Turnieje piłkarskie organizujemy już od 5 lat.


D.R: Czy grasz systemem jesień/wiosna czy każda z rund jest osobnym sezonem?

P.L: Halowa liga jest rozgrywana w zimę. Od następnego sezonu planujemy również letnie edycje.


D.R: Jak wyglądały początki?

P.L: Początki były trudne, ale i szalone. Pomysł wpadł nagle po jednym z organizowanych turniejów. Zrealizowaliśmy pierwszą edycję w ekspresowym tempie, ponieważ po rzuconym pomyśle, 3 tygodnie później 9 ekip już rozgrywało ligę.


D.R: Co jest najtrudniejsze w zarządzaniu ligą?/organizowaniu turnieju?

P.L: W Białymstoku na pewno najtrudniej o infrastrukturę, która pozwoli na spokojną organizację – terminy, miejsce, cena, jakość, możliwość dobrej współpracy. Nie są to łatwe tematy, ale radzimy sobie. Nasza liga była w 100% transmitowana w internecie, a nawet testowaliśmy wprowadzenie VAR-u do naszych rozgrywek.


D.R: Ile aktualnie poziomów rozgrywkowych jest w Twojej lidze?

P.L: Na ten moment jeden, chcieliśmy aby wszystko było dopracowane na ostatni guzik. Nie wykluczamy jednak powiększenia ligi.


D.R: Ile najwięcej drużyn grało w Twojej lidze?/Turnieju?

P.L: W lidze występowało 9 zespołów, a w turnieju 16 ekip. Turniej był rozłożony na dwa dni – eliminacje i runda finałowa.


D.R: Jakie najbardziej znane nazwisko grało w Twojej lidze?/Turnieju?

P.L: Norbert „Nora” Jendruczek. Osoba, którą zna każdy na Podlasiu. Obecnie zawodnik KS Turośnianki i mistrza ligi PDC. Kiedyś reprezentant Polski na mistrzostwach Socca.


D.R: Jak sobie radził?

P.L: Bardzo dobrze, został wybrany bramkarzem ligi. Dodatkowo strzelił kilka bramek, w tym na pewno bramkę kolejki.


D.R: Czy są limity zawodników zrzeszonych?

P.L: Nie ma limitów. Chcemy, by grali wszyscy, ponieważ piłka nożna to sport dla każdego człowieka.


D.R: Skąd dowiedziałeś się o rozgrywkach playarena.pl?

P.L: Graliśmy w nich, koordynowaliśmy je w Białymstoku – świetna inicjatywa, która pomogła naszemu stowarzyszeniu w ogóle powstać.


D.R: Co skusiło Cię do dołączenia do Polskiej Federacji Socca?

P.L: Możliwość rozwoju ligi, a także wystawienie naszych reprezentantów na Mistrzostwach Polski.
Czy śledzisz poczynania reprezentacji Polski w socca? Oczywiście, że tak! Oglądam od kilku lat poczynania naszej kadry. Bardzo szkoda tegorocznych mistrzostw, gdybyśmy wygrali z Brazylią, to upragnione mistrzostwo byłoby o krok.

D.R: Dzięki za wywiad i powodzenia.

P.L: Dzięki!

Więcej informacji na temat samej ligi znajdziecie pod poniższym linkiem:

Facebook