Socca – dobra drużyna na lata

Będąc w świecie piłki nożnej Socca od blisko 10 lat miałem przyjemność śledzić rozwój rozgrywek i rosnący w tym czasie poziom sportowy a także organizacyjny. Mogłem utwierdzić się w przekonaniu, że wejść na szczyt jest niezwykle trudno, a jeszcze trudniej się na nim utrzymać. Aby to uczynić niezbędne jest wiele składników, których kluczowym są bez wątpienia umiejętności sportowe, ale liczą się też inne aspekty jak organizacja, zaangażowanie czy to jakim jesteście od zespołem.  Będąc częścią struktur Playarena jako na początku zawodnik, a następnie też manager, kierownik czy obecnie również redaktor Socca miałem okazję zobaczyć i odczuć wiele, a teraz swoimi zebranymi przemyśleniami chciałbym się z Wami podzielić tutaj. Oczywiście nie twierdzę, że mają one jedynym kluczem, aby osiągać sukcesy w Playarenie, ale chciałbym Was zachęcić do dyskusji a być może też udzielić porad co zrobić, aby wzmocnić swoją drużynę. 

To już nie czasy ekip z Osiedla

Na początek może nieco odważnie, ale w moim przekonaniu prawdziwie. Nie osiągniecie obecnie wielkiego sukcesu będąc drużyną złożoną “ziomków” z Osiedla. To już nie te czasy kiedy koledzy z jednego podwórka (jak miało to miejsce na przykład w przypadku Ekipy Melanżowej z Katowic) potrafili walczyć o najwyższe cele podczas Mistrzostw Polski. Może to nieco odważna teza i pewnie zdarzają się wyjątki od reguły, ale obecnie już nie tędy droga. Poziom Mistrzostw i Pucharu Polski jest obecnie tak wysoki, że trzeba posiadać duże umiejętności sportowe i zawodników odpowiednio przygotowanych motoryczne.Tak więc wskazane jest posiadanie co najmniej kilku zawodników będących w cyklu treningowym. Niemniej jednak trudno zebrać zawodników z jednego miejsca którzy posiadają odpowiednio wysoki poziom, aby stworzyć drużynę będącą faworytem rozgrywek. Łatwiejszym rozwiązaniem jest już bazowanie na wychowankach jednego klubu, co ma duże profity w postaci większego zrozumienia na boisku czy nawet tak błahych rzeczy jak dostępność w podobnych godzinach czasowych. Jeśli duża część drużyny gra regularnie w klubach na dużym boisku to jest łatwiej także o utrzymanie formy, a nawet budowanie drużyny, ponieważ dzięki temu kontakt między jej graczami oraz ewentualne wzmocnienia zdają się być łatwiejsze.

Pro Tip: Pamiętaj, że drużyny takie jak Dentim Clinic Katowice czy Bartist Toruń mają zawodników, którzy na mecze dojeżdzają nawet ponad 100 kilometrów. Nie bój się zatem namawiać do gry kolegów z innych miast z obawy przed niepochlebnymi komentarzami!

Dream Team, ale też drużyna

Teraz chciałbym odbić jednak piłeczkę w drugą stronę. Możecie posiadać wielu zawodników o nieprzeciętnych umiejętnościach piłkarskich, ale muszą oni koniecznie na boisku tworzyć kolektyw. Pokuszę się o stwierdzenie, że bycie zgranym zespołem na małym boisku jest jeszcze istotniejsze niż dużym. Tutaj jedno brakujące ogniwo jest o wiele trudniejsze do zastąpienia czy uzupełnienia, ponieważ ciężar spada na barki 5 a nie 10 kolegów. Każdy musi sobie bardzo ufać i pomagać. Odpowiedni podział zadań, konstruktywna krytyka czy rozsądne podpowiedzi są niezwykle wartościowe. Z kolei kłótnie czy rywalizowanie o miejsce w składzie może sprawić, że nawet mając kilku dobrych zawodników nie osiągnięcie dobrego wyniku. Czasami w takim przypadku dobrym rozwiązaniem są odważne zmiany kadrowe.

Pro Tip: Jeśli zatem masz w drużynie osobę toksyczną, która piłkarsko jest nawet najlepsza w drużynie, nie bój się podjąć decyzji o rezygnacji jeśli nie jest akceptowany przez kolegów z zespołu, choć oczywiście warto to poprzedzić wcześniejszą szczerą rozmową i “ostrzeżeniem”. Tak więc zawsze żółta kartka przed czerwoną.

Od A do Z, czyli atmosfera i zgranie

Brzmi to banalnie, ale potwierdza to co widzę każdego roku podczas finałów. Doskonałe wyniki zdobywają w turniejach ogólnopolskich drużyny, gdzie panuje z reguły doskonała atmosfera. A to coś co nie dzieje się od razu, ale jest długofalowym procesem wykraczającym niejednokrotnie poza boisko. Wyjdźcie czasami drużyną (choć jej większą częścią) do knajpy i pogadajcie o tematach niezwiązanych z piłką. Pożartujcie razem, jak i z siebie. Podczas powrotu z turnieju piwko albo nawet kilka nikomu (raczej) nie zaszkodzi a sprawi, że będziecie wyjazd wspominać jeszcze przyjemniej i “łapać” ze sobą jeszcze większą więź, a co za tym idzie mieć chęci kolejnego spotkania, kolejnego meczu, kolejnego turnieju i kolejnego zwycięstwa! Warto jest mieć też w drużynie kogoś kto będzie dbał o atmosferę i sprawi, że zawsze wspólne wyjazdy na turnieje sprawią, że będzie Wam wesoło.

Pamiętaj również, że najważniejsze turnieje w Socca są okraszone wieloma spotkaniami w lidze, gdzie musicie pokazać swoich umiejętności, aby dostać się do finałów. Nie traktujcie ich jako zło konieczne, a doskonałą możliwość do zgrania się. To tam możecie przećwiczyć schematy, poznać się lepiej czy zgrać. Wiem, że to również banał, ale uważam, że daje naprawdę wiele. W najważniejszych spotkaniach liczą się bowiem często detale, a te czynniki mogą się nimi okazać. Tak więc podchodźcie nawet do łatwych spotkań ligowych w pełni profesjonalnie i wymieniajcie się na nich swoimi przemyśleniami oraz obserwacjami.

Pro Tip: Inicuj spotkania członków zespołu w których pogadacie nie tylko o piłce, Dbaj o to żeby nawet podczas Waszych spotkań było więcej żartów niż powagi. Warto zachować balans pomiędzy profesjonalizmem a frajdą z gry.

Doświadczenie dużym bonusem dla umiejętności

Każdy turniej jest doświadczeniem. Doświadczeniem, które przynosi plony. Tak więc im więcej zagracie wspólnych spotkań czy turniejów tym większe boiskowe cwaniactwo będzie posiadali. To również ważna cecha, która może okazać się niezwykle przydatna. Świadomość umiejętnego rozkładania sił na cały turniej, odpowiednie zmiany (zawodnik za zawodnika czy po prostu czas zmiany) a także znajomość dogrywki Socca mogą być małymi kroczkami w kierunku podium Mistrzostw Polski.

Aby utrzymać poziom zespołu, warto mieć trzon drużyny, który będzie z Wami jak najdłużej i który będzie odpowiadał za to, aby na boisku wszystko wyglądało porządnie. Kapitan czy zastępca pełnią tutaj kluczową rolę w opanowaniu emocji i zachowaniu zimnej krwi kiedy jest to najbardziej potrzebne. Nie bójcie się zatem nominować mentalnych liderów zespołu. Ważne, aby były to osoby z autorytetem i lubiane w drużynie z odpowiednim piłkarskim IQ. 

Pro Tip: Przygotuj się odpowiednio do każdego turnieju odrabiajac lekcję z poprzednich. Utwórz hierarchię w drużynie z odpowiednim podziałem obowiązków, starając się, aby każdy był zadowolony ze swojej roli i rozumiał, że jedziecie na wspólnym wózku.

Stać się trochę profesjonalni!

Sukces ma wielu ojców a także składa się na niego wiele czynników. Nie ma się co oszukiwać, że wejście na pewien poziom profesjonalizmu ułatwia osiąganie dobrych wyników. Funkcja kierownika drużyny czy managera jest obecnie więc podstawą w silnych zespołach Socca. Musi być to ktoś kto ogarnia wszystko logistycznie i dba żebyście zawsze wiedzieli gdzie i o której macie być, a także nie bojąca się poruszać na forum trudniejszych tematów jak konflikty w zespole czy problemy kadrowe wynikające z kontuzji czy chwilowego braku zaangażowanie. Czasami nawet wskazane, aby były to dwie osoby – jedna odpowiedzialna za aspekty wizerunkowe a druga kadrowe. 

Idealnie jest też znaleźć sponsora lub sponsorów, którzy byliby w stanie wyłożyć gotówkę, która ułatwi funkcjonowanie zespołu. Nie muszą być to duże kwoty, ponieważ roczny budżet na poziomie 7-10 tysięcy złotych pozwala znacznie ułatwić sezon. Oferując sponsorom reklamę na koszulkach czy mediach społecznościowych, a być może także przywilej bycia sponsorem tytularnym może być naprawdę kuszące jeśli Wasza drużyna jest dobrze odbierana i osiąga dobre rezultaty. Możecie też rozważyć składki drużynowe. Zakładając, że jest Was w niej 15 to przy założeniu opłat 20 zł na miesiąc łatwo wyliczyć, że możecie uzbierać budżet na poziomie prawie 5 000 zł w ciągu roku. A to już suma za którą można zrobić coś fajnego. To dzięki kasie możecie pojechać na turniej 400 kilometrów dalej dzień wcześniej i spokojnie się wyspać w hotelu zamiast wstawać o 4 rano i być zmęczonym jeszcze przed rozpoczęciem gry sprawić sobie na załóżmy co drugi sezon nowy komplet fajnych koszulek.

Pro Tip: Staraj się, aby Twoja drużyna była odbierana możliwe profesjonalnie. Koszulki czy prowadzenie Facebooka to minumum. Rozglądaj się też za potencjalnymi sponsorami i znajdź kogoś kto będzie mógł skupić się na funkcji kierownika a nie grze (choć oczywiście to się nie wyklucza)

Jak wzmocnić drużynę?

Choć wskazane jest, aby trzon drużyny był stały to nie można spoczywać na laurach. Wiadomo, że czas płynie i niektórzy kluczowi liderzy zespołu mogą mieć go coraz mniej lub po prostu tracić formę, dlatego cały czas warto trzymać rękę na pulsie i obserwować czy drużyna nadal utrzymuje wysoki poziom sportowy, a najlepiej rozwija się. Oprócz zgrania ważne są też zatem przemyślane wzmocnienia. Sezon ligowy na pewno jest dobrą okazją do testów, ale warto robić to z rozsądkiem i nie brać zawodników z łapanki, a takich którzy mogą wnieść realną jakość i być zaangażowani w zespół. Najskuteczniejszy tutaj wydaje się być system poleceń. Jeśli macie zawodników zaangażowanych w drużynę, którzy obracają się w środowisku piłkarskim to łatwiej znajdą kolegów którzy wpisują się w DNA Waszej drużyny. Zawsze starajcie się szukać zawodników, którzy w Waszym przekonaniu mogą spokojnie wyjść w podstawowym składzie na turnieju ogólnopolskim i utrzymają wysoki poziom, a przy tym wynik drużyny będzie dla nich ważniejszy niż indywidualny. Bo jak to powiedział Sir Alex Ferguson żaden zawodnik nie jest ważniejszy niż drużyna. Nawet w Socca.

Pro Tip: Szczególnie w pierwszej części sezonu zastanów się czy Twoja drużyna ma odpowiedni potencjał. Porozmawiaj  z obecnymi zawodnikami o ich wizji na obecny sezon. Ustal wspólnie z najbardziej zaangażowanymi członkami zespołu czy chcecie wzmocnić drużynę a jeśli tak to jakich zawodników szukacie a następnie przejdźcie do działania! Pamiętaj, że znajomości są najłatwiejszą drogą do wzmocnień na wiele lat.

Co sądzicie?

A jak według Was należy budować drużynę z aspiracjami w Socca? Zgadzacie się z moimi przemyśleniami, a może przeciwnie i chcielibyście podzielić się swoimi działaniami? Pamiętajcie, że im więcej silnych drużyn, tym lepiej. Bo im silniejszy Real Madryt, tym mocniejsza FC Barcelona