23.02

23.02

23 lutego 2024, 09:58

23.02 przypada światowy dzień walki z depresją.
Według szacunków WHO, do 2030 roku będzie to najczęściej występująca choroba na świecie. W Polsce na depresję leczy się ponad 1.2 mln osób. Dotyka ona najczęściej osoby w wieku 20-40 lat, natomiast w ostatnich latach zaobserwowano znaczący wzrost zachorowań wśród osób powyżej 55 roku życia oraz wśród dzieci i młodzieży. Żeby zobrazować, jak wiele osób zmaga się z tą chorobą można przytoczyć statystki dotyczące zakupu refundowanych leków antydepresyjnych: między 2013, a 2021 rokiem nastąpił wzrost aż o 59%.

 

Niestety, z roku na rok wzrasta też liczba prób zamachów samobójczych. Najbardziej niepokojąca jest ta tendencja wśród dzieci i młodzieży.  W 2023 roku na swoje życie targnęły się 2093 osoby w wieku szkolnym- to o dwa i pół raza więcej, niż w 2020 roku.

Najwięcej samobójstw popełniają jednak mężczyźni. W 2022 roku na 5018 osób 4261 to mężczyźni. Stanowi to prawie 85%

 

Znaczącą różnicę widać też w leczeniu tej choroby. W ramach publicznej służby zdrowia na depresję leczyło się ok. 68000 mężczyzn i 205000 kobiet. Ta znacząca różnica może wynikać ze stygmatyzowania mężczyzn, przypisywania im stereotypowych, szkodliwych cech, z narastającej presji społeczeństwa. Przez to, boją się prosić o pomoc w obawie przed nierozumieniem i odrzuceniem. Jest to bowiem choroba „słabych”,która samców alfa nie dotyka. Nic bardziej mylnego. Prowadzi to do leczenia na „własną rękę”, czyli sięganie po używki takie, jak: alkohol czy narkotyki. W efekcie stany depresyjne się pogłębiają, co może prowadzić do najgorszego.

 

Coraz częściej słyszymy o depresji, czy stanach lękowych wśród sportowców, w tym piłkarzy. Na pozór, mają wszystko, czego potrzebują. Uprawiają najpiękniejszy zawód świata, posiadają ogromny majątek, popularność. Druga strona medalu bywa jednak okrutna. Wraz ze spływającym zewsząd blichtrem, powiązana jest ogromna presja ciążąca na zawodnikach ze strony klubu, agentów, kibiców. Ogromna popularność, analizowanie każdego ruchu, gestu, rozpoznawalność może przytłoczyć każdego.

 

Najtragiczniejszy przypadek, który poniósł za sobą straszliwe konsekwencje, to samobójstwo niemieckiego bramkarza Roberta Enke w 2009 roku. Miał szczęśliwą rodzinę, pieniądze, miał być pierwszym bramkarzem reprezentacji na mistrzostwach świata w 2010 roku. Nikt nie wiedział, jaką walkę toczył sam ze sobą- ze swoimi myślami, z demonami, które utwierdzały go w przekonaniu, że nie jest wystarczająco dobry. Zostawił list pożegnalny, w którym opisał, jak wyglądała jego codzienna batalia. Jego najbliżsi dowiedzieli się z tego listu, kiedy na pomoc było już za późno.

 

Gigi Buffon- legenda włoskiej piłki przyznał, że zmagał się z depresją. Był rozczarowany swoim życiem.

Podobnie- Andres Iniesta, mistrz świata z 2010 roku, który nie potrafił czerpać radości z niczego, czuł ogromną pustkę.

Bojan Krkić- wielka nadzieja hiszpańskiej piłki, który miewał stany lękowe i ataki paniki poprzez wywieraną na nim presję, bo miał być następcą Messiego.

Benjamin Pavard oraz Alphonso Davies- francuz w czasie gry w Bayernie przyznał, że zachorował na depresję w 2020 roku w okresie pandemii koronawirusa. Alphonso Davies przyznał, że Monachium jest sam, nie ma przy nim swoich bliskich i przez to czuje się samotny i miewa stany depresyjne, co jest alarmującym sygnałem.

 

 

Jak widzimy, depresja może dotknąć każdego. Jeżeli czujecie, że mogła ona dotknąć także was- nie bójcie się prosić o pomoc. Porozmawiajcie ze znajomymi, rodziną. Proszenie o pomoc, to OZNAKA SIŁY, A NIE SŁABOŚCI. Poniżej znajdziecie przydatne linki i telefony zaufania, z których możecie skorzystać:

 

 

Zamieszczone w głównym zdjęciu numery to odpowiednio:

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
800 70 2222
Całodobowo 7 dni w tygodniu

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 12 12 12
Całodobowo, 7 dni w tygodniu

Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji – prowadzi działalność społeczno-edukacyjną w zakresie profilaktyki, wykrywania i leczenia zaburzeń psychicznych, a w szczególności zaburzeń depresyjnych. Kontakt do stowarzyszenia można znaleźć na stronie: www.depresja.org. 

Forum Przeciw Depresji – portal społecznościowy prowadzony w ramach og
ólnopolskiej kampanii, na którym można znaleźć kompendium wiedzy w zakresie depresji, w tym informacje o tym, gdzie szukać pomocy. Strona obejmuje również forum moderowane przez lekarzy specjalistów, na którym osoby chore oraz ich bliscy mogą uzyskać wsparcie www.forumprzeciwdepresji.pl.

Fundacja Itaka – prowadzi Antydepresyjny Telefon Zaufania (numer: 22 484 88 01) oraz udziela szerokiego wsparcia osobom chorującym na depresję, jak i ich najbliższym. Informacje na temat wsparcia, którego udziela fundacja, można znaleźć na stronie: www.stopdepresji.pl.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – oferuje bezpłatną pomoc telefoniczną i online dla dzieci i młodzieży oraz dla rodziców i nauczycieli poprzez prowadzenie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111) oraz Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (800 100 100), gdzie młodzi ludzie mają możliwość opowiedzenia o swoich kłopotach, a ich najbliżsi uzyskania informacji i wsparcia w trudnościach wynikających z zaburzeń depresyjnych dostrzeżonych u dzieci. Więcej informacji i kontakt online przez stronę www.116111.pl oraz www.800100100.pl. 

Życie warte jest rozmowy – platforma internetowa, gdzie pomoc znajdą osoby w kryzysie psychicznym, zmagające się z myślami samob
ójczymi, jak i osoby, które są w żałobie po osobie, która odebrała sobie życie. Więcej na stronie www.zwjr.pl.

W sytuacji zagrożenia życia dzwoń pod numer 112 albo zwróć się do osoby dorosłej o pomoc w dostaniu się na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.

 

Źródła:

https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/samobojstwa-w-2022-roku-przedstawiamy-dane-policji/

https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-depresja

https://www.termedia.pl/neurologia/WHO-Do-2030-r-depresja-bedzie-najczesciej-wystepujaca-choroba-na-swiecie,50568.html

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/depresja-wiecej-niz-smutek-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,590.html

https://www.meczyki.pl/newsy/pilkarz-tez-czlowiek-depresja-u-zawodnikow-to-juz-nie-temat-tabu/126297-n

Placeholder