AC BOGUCICE - nowa siła na piłkarskiej mapie Polski

Socca Newsy Lokalne Katowice Świat Piłki

AC BOGUCICE - nowa siła na piłkarskiej mapie Polski

09 października 2021, 12:52

Historia tej drużyny nie jest zbyt długa, ale już kolorowa. Na arenie ogólnopolskiej nie są od dawna, ale już są na niej dość rozpoznawalni. Ten opis doskonale opisuje zespół Daniela Synala - AC Bogucice z Katowic, który jest liderem Katowickiej Ligi Szóstek po 4 kolejkach rozgrywek, w których kalendarz nie był dla nich zbyt łaskawy. Czy możemy mówić zatem o niespodziance? Na pierwszy rzut oka być być może tak, ale jeśli przyjrzymy się bliżej ,to już nie do końca. A dziś przyjrzymy się bliżej zespołowi wywodzącemu się z katowickiej dzielnicy, gdzie urodzili się zapewne doskonale Wam znani himalaista Jerzy Kukuczka oraz Piotr Łuszcz, bardziej kojarzono jako “Magik” z Paktofoniki.

Skąd oni się wzięli?

Na początek trochę historii. Drużyna została założona w 2017 roku przez Michała Domogałę, którego obowiązki w połowie 2018 roku przejął inny wielki miłośnik sportu z Bogucic, pełniący te obowiązki do dziś Daniel Synal. I choć już wcześniej wielu zawodników znało się z grania “na osiedlu” czy razem w klubach lub podczas turniejów, to dopiero wtedy zaczął tworzyć się skonsolidowany, silny monolit. Wymienionym wyżej Panom przyświecał cel stworzenia drużyny silnej piłkarsko przy jednoczesnym zachowaniu jej DNA w postaci bazowania na zawodnikach, którzy są ze sobą blisko nie tylko na boisku, ale także poza nim. Przecież nie samą piłką człowiek żyje, a przyjaźń można połączyć z emocjonującymi chwilami we wspólnym gronie o które tak łatwo w sporcie takim jak piłka nożna. A jak wartości zostały zakorzenione w drużynie niech świadczy fakt, że również dobrze jak pod nazwą AC Bogucice, są kojarzeni pod nieco inną, która brzmi jeszcze bardziej wdzięcznie - to oczywiście AC Familia. Ale czy budowanie drużyny w oparciu o bliskie relacje pozwala na stworzenie drużyny, która może osiągać sukcesy w piłce nożnej Socca? Okazuje się, że tak i tutaj mamy na to doskonały przykład!

Obecnie Daniel Synal jest w drużynie występującej w zielonych koszulkach człowiekiem instytucją. Pełni obowiązki kapitana, kierownika a przy tym motywatora. I wywiązuje się z tej roli świetnie, ponieważ z roku na rok zespół osiąga coraz lepsze wyniki. Początki jak to bywa nie były łatwe, ponieważ dołączając do Katowickiej Ligi Szóstek plasowali się w pierwszych rundach w środku tabeli drugiej ligi. Systematyczny progres był jednak widoczny błyskawicznie, czego efektem był szybki awans do Ekstraligi Katowickiej Ligi Szóstek i bardzo dobre wyniki w niej, czego zwieńczeniem był pierwszy wielki sukces w niej, który nastąpił tylko nieco ponad 2 lata po założeniu drużyny. Na jesień 2019 roku zespół z Bogucic wzniósł bowiem w górę trofeum za Mistrzostwo Ekstraligi w KLS-ie.

Przełomowy okres

Mistrzostwo Katowickiej Ligi Szóstek można nazwać jednym z kamieni milowych w historii drużyny. Taki sukces pozwala uwierzyć, że drużyna może z powodzeniem konkurować na arenie ogólnopolskiej. Należy jednak zwrócić uwagi, że sukcesy drużyny to nie tylko KLS. Zespół z Bogucic brał również udział w różnych turniejach ze sporym powodzeniem. Najlepsze przykłady to przede wszystkim zwycięstwo w turnieju Rebel Cup rozgrywanym w Rudzie Śląskiej, w którym brały udział między innymi drużyny z Czech czy Serbii czy triumf w Copa America WNC rozgrywanym w stolicy Śląska. Na przestrzeni lat, podczas których wiele się zmieniało, jedno pozostało tutaj niezmienne. Zespół w dalszym ciągu bazuje na zawodnikach mających związek z Bogucicami i to oni stanowią trzon drużyny. Być może to jedna z przyczyn, dla których drużyna cały czas ma głód zwycięstw i duże ambicje, dzięki którym nie spoczywa na laurach.

Debiut na Mistrzostwach Polski

W poprzednim sezonie KLS-u AC Bogucice musiał uznać wyższość tylko wcześniej wspomnianego Dentimu, ale “zieloni” przez całe rozgrywki prezentowali się bardzo dobrze. Właśnie dlatego wielu zastanawiało się jak zespół poradzi sobie na finałach Mistrzostw Polski, gdzie gracze Daniela Synala mieli zadebiutować. Jak wypadł ten debiut? Należy go ocenić jak najbardziej na plus. Zespół z północy Katowic wygrał swoją grupę w turnieju półfinałowym MP, a w meczu o awans do wielkich finałów uległ dopiero w ostatnich sekundach. Warto jednak zaznaczyć, że uległ nie byle komu, bo Kapeli Weselnej z Krakowa, która później wywalczyła przecież tytuł Mistrzostw Polski.

Ciągły progres!

Poprzedni udany sezon okazał się motywacją do jeszcze większej pracy i wzmocnień, które przyniosły znakomite efekty. Obecnie “Familia” lideruje w tabeli katowickich rozgrywek, co jest wynikiem, który wymaga uznania, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że mierzyli się już z dwoma faworytami rozgrywek, czyli Dentimem oraz Skrzydlatym Bykiem. Z obu spotkań po zaciętych bojach wyszli zwycięsko. I choć trudno na tym etapie sezonu mówić, że drużyna jest faworytem do Mistrzostwa, to z pewnością aby ich pokonać na wyżyny swoich umiejętności będą musiały wznieć się nawet silne zespoły. Byłby to z pewnością spory wyczyn, ponieważ do tej pory nikomu nie udało się wygrać rozgrywek ligowych jeśli występowała w nich drużyna Dentimu.

Recepta na sukces

Takie wyniki nie biorą się z przypadku, a żeby je osiągnąć trzeba mieć na boisku zawodników, którzy w piłkę grać potrafią. Kto więc na boisku jest ojcem wyników AC Familii? Można ich wymieniać wielu, ponieważ w zespole co najmniej kilku zawodników wyróżnia się bardzo dużymi umiejętnościami. Gdybyśmy jednak mieli się pokusić o wybranie boiskowego lidera, to postawilibyśmy na Gustawa Tomkowicza. Pomocnik będący swego czasu blisko seniorskiego składu GKS Katowice dysponuje świetną techniką i przeglądem pola będąc jednym z najgroźniejszych zawodników w drużynie, który daje bardzo wiele w każdej części boiska. Bardzo ważnymi ogniwami zespołu są także“młodzi gniewni”, czyli Mariusz Kuchta oraz Kamil Kopeć. 23-latkowie, którzy przeszli do zespołu z bezpośredniego rywala, czyli Dentim Clinic Katowice są bez dwóch zdań zawodnikami podstawowego składu i w każdym spotkaniu prezentują bardzo wysoki poziom. Oboje mają więcej obowiązków defensywnych, aniżeli ofensywnych, jednak również z przodu dają drużynie dużo jakości. Z kolei za jakość bliżej bramki rywala odpowiadają głównie Karol Borysiuk oraz Maks Kravets, którzy od wielu lat są czołowymi napastnikami w katowickich rozgrywkach. Warto pamiętać również o innych zawodnikach Daniel Synala, ponieważ bez dwóch zdań jednym z atutów tej ekipy jest głębia składu. Zawodnicy tacy jak Jakub Kaczmarek czy Daniel Wieczorek również posiadają bardzo duże umiejętności indywidualne, pozwalające na zostanie MVP niejednego spotkania. To właśnie umiejętności indywidualne w połączeniu z chemią panującą w drużynie wydaje się być jej główną mocą. Mocą, która z każdym dniem staje się coraz potężniejsza! Zespół w ostatnich dniach okienka transferowego KLS wzmocnili dwaj doskonale znani i cenieni na Śląsku zawodnicy od lat występujący w piłce nożnej sześcioosobowej - Daniel Langner i Artur Kubicki. To bardzo dobrze pokazuje duże aspiracje drużyny, ponieważ Ci Panowie z miejsca mogą stać się gwiazdami ligi.

Na co zatem stać Familię?

Jedno możemy stwierdzić jednak już teraz. Dzięki znakomitej dyspozycji Bogucic na starcie sezonu, liga w Katowicach będzie na pewno bardzo interesująca. Nie tylko liga, ponieważ już teraz możemy śmiało założyć, iż zespół Daniela Synala spokojnie jest w stanie poprawić swój wynik z Mistrzostw Polski z poprzedniego sezonu. A jak wiadomo na finałach może się wydarzyć bardzo wiele. Bogatsi o doświadczenie z poprzedniego sezonu z pewnością będą jeszcze groźniejsi. Obserwujcie więc podobnie jak my zespół z Bogucic, bo jesteśmy przekonani że może dostarczyć Wam wiele emocji.

Placeholder