Oskar Kubik (Kosmos Edukacja F04 Częstochowa): Mam nadzieję że my będziemy w stanie sprawić kolejne niespodzianki.

Socca Newsy Lokalne Częstochowa Mistrzostwa Polski

Oskar Kubik (Kosmos Edukacja F04 Częstochowa): Mam nadzieję że my będziemy w stanie sprawić kolejne niespodzianki.

27 lipca 2023, 15:19

Mogę odważnie powiedzieć, że jeszcze na początku lipca słyszeli o tej ekipie tylko nielicznie w Polsce. W niedzielę powalczą o tytuł mistrza Polski i są zdecydowanie rewelacją turniejów ogólnopolskich playarena.pl w roku 2023. Mowa oczywiście o ekipie Kosmos Edukacja F04 Częstochowa. Zapraszamy do rozmowy z ich kapitanem - Oskarem Kubikiem.

Kamil Węgrzyk: Cześć Oskar, przede wszystkim jak zdrowie? Zarówno fizyczne jak i psychiczne? Przed Tobą i Twoimi podopiecznymi kolejne emocjonujące zmagania, tym razem o tytuł Mistrza Polski.

Oskar Kubik: Witam ! Zdrowie dopisuje w 100% moje jak i całej drużyny, psychicznie w głowie jeszcze większa motywacja. Po ostatnim pucharze głód zwycięstwa jest jeszcze większy przez to co się stało w ćwierćfinale...

KW: Wiele osób domyśla się jaka jest geneza waszej nazwy? Czy to jakieś zoobowiązania sponsorskie? No i przede wszystkim człon nazwy "F04" czy nawiązuje gdzieś tam do niemieckiego Schalke?

OK: Firma naszego najbardziej doświadczonego zawodnika Karola Tomczyka. Kosmos jest firmą zajmującą się prowadzeniem zajęć dodatkowych w przedszkolach na terenie całego kraju. Nazwa wzięła się dosyć spontanicznie od jednego z kolegów z drużyny, który często używał tego słowa w szatni. Człon F04 wziął się od Flaszke 04 czyli dawnej drużyny z naszej Playareny która zapoczątkowała rozgrywki w naszym mieście w składzie mamy kilku zawodników z tamtego okresu: Mateusza Skibińskiego, Damiana Rogale, Mateusza Kaczmarka, no i mnie.

KW: Jesteście rewelacją tegorocznych rozgrywek, jaka jest Wasza recepta na sukces?

OK: Recepty na sukces nie zna nikt, walka, ambicja i doświadczenie z piłki jedenastoosobowej przekładamy na orlik.

KW: Waszym celem na niedzielę jest wyjście z grupy, ćwierćfinał? Czy jedziecie tam z nastawieniem na walki o najważniejszy tytuł?

OK: Jedziemy na finały z myślą aby wygrać każdy mecz, który przyjdzie nam zagrać, myślę po ostatnich eliminacjach i pucharze udowodniliśmy sobie ze mamy szansę wygrać z każdym i to będziemy starali się pokazać 30 lipca.

KW: Napsuliście teraz w niedzielę Dentimowi sporo krwi, to zaszczyt zagrać z taką ekipą?

OK: Z Dentimem graliśmy sparing na początku tego roku wygrywając 9-5, to był nasz pierwszy mecz z tak utytułowanym zespołem w świecie socca, ale wiedzieliśmy że sparing to sparing, a walka o puchar Polski to inna bajka. W meczu my jak i Dentim mieliśmy swoje okazję, a najbardziej szkoda sytuacji Alana Jaworskiego, po jego strzale piłkę z lini wybił Kędzierski...kto wie jak by się potoczyła ta nasza historia dalej gdyby piłka wleciała o te kilkanaście centymetrów dalej.

KW: Alan Jaworski wpadł w niedzielę w oko selekcjonerowi reprezentacji Polski, kogo jeszcze z ekipy chciałbyś wyróżnić za boiskową postawę?

OK: Alan w pucharze strzelił 9 bramek, daje nam duża jakość z przodu i co najważniejsze wygrywa pojedynki 1 na 1, ciężko ocenić kogoś bardzo wyjątkowo bo każdy ma inną rolę na boisku i swoje mocne atuty co daje nam fajny kolektyw na boisku.

KW: Jesteś szefem częstochowskiej Playareny. Co jest najtrudniejsze w tej roli?

OK: Nie staram się myśleć o trudnościach, jakieś są nigdy zarządzanie nie jest łatwe ale staram się robić  wszystko z wyprzedzeniem żeby tych problemów nie było, jak wszystko jest poukładane to łatwiej się pracuje.

KW: Częstochowa stała z kolan - nie boję się użyć tego określenia. Jest przecież bardzo mocna i młoda ekipa Różowa Pantera, są Gentlemans, jesteście wy i wiele innych ekip. Myślisz, że będzie w Polsce o was jeszcze głośniej?

OK: Rok temu przejmowałem Playarene Częstochowa z myślą w głowie żeby stworzyć drużynę, która zawojuje na turniejach ogólnopolskich i tak powstał Kosmos. Różowa Pantera stała się popularna dzięki 3Rogi Karny na którym zajęła 4 miejsce mimo młodego wieku chłopaków, naprawdę grają fajna piłkę dla oka, a Alex Olczyk i Kacper Kotala zabsłynęli i było o nich głośno w plebiscytach socca.pl i playareny.

Gentelmens to ekipa z którą miałem okazje rok temu wygrać puchar miasta i 1 ligę, swoim charakterem są w stanie góry przenosić za co ich bardzo szanuję

Dzięki wynikom Kosmosu Edukacja (Kwalifikacja do Mistrzostw Polski,Top 8 w pucharze Polski) robi się o naszej Playarenie coraz głośniej, warto też wspomnieć że Pantera odpadła w meczu o wszystko z Tiki Taka Chorzów !

W tym roku też mieliśmy szanse kibicować aż trzem Drużynom z Częstochowy na 3 Rogi Karny

Proper Twelve, Kwasimodo i Piemonte-Calcio!

KW: Z geograficznego punktu widzenia Częstochowa jest chyba idealnie położona na mapie. 200km do Warszawy, 200km do Wrocławia, podróże chyba nie są dla Was kłopotem?

OK: Wszędzie dojedziemy żeby pograć na orliku. Kilometry nie maja znaczenia dla fajnej zabawy ale też rywalizacji, której jesteśmy głodni dojedziemy wszędzie.

KW: Czy w najbliższą niedzielę do Wrocławia wybiera się cały autokar kibiców? Mam nadzieję, że znowu będziecie mieli okazję zaśpiewać "Z Tobą nie umiem wygrać".

OK: Do Warszawy wybrała się delegacja 36 osób jednym autokarem, na mistrzostwa już wiem że zobaczymy jeszcze większą liczbę co mega cieszy bo to pokazuje że nasza Playarena trzyma się razem i wszyscy jesteśmy jedna wielka społecznością a sukcesy to nakręcają

Podczas Pucharu Polski na jednym z orlików w Częstochowie powstała "strefa kibica" nasze mecze oglądało ponad 20 kibiców. Jak to się mówi, tego jeszcze nie grali! Po powrocie do miasta zostaliśmy nagrodzeni brawami...szkoda ze nie udało się przywieźć medali kibicom. Pozdrawiamy Panią Anie Dąbrowską, jak wygramy mistrzostwa to zmienimy na "Z Kosmosem nie umiem wygrać".

KW: Śledzisz poczynania Rakowa Częstochowa? Świętowałeś mistrzostwo Polski? Wierzysz w ich awans do Ligi Mistrzów?

OK: W rezerwach Rakowa  spędziłem ostatnie 3 lata jako bramkarz, więc byłem praktycznie za płotem tego mistrzostwa Polski. Oczywiście cała Częstochowa jest za Rakowem, pamiętam podczas naszego turnieju o przepustkę na 3Rogi Karny Raków grał z Widzewem, po bramkach Rakowa ogłaszaliśmy wynik...radość wszystkich drużyn była wielka.

KW: Co jest Waszym sposobem na takie dobre wyniki sportowe? Treningi, taktyki czy po prostu gracie w piłkę najlepiej jak potraficie?

OK: Przed eliminacjami odbyliśmy kilka treningów żeby się przygotować do gry z dobrymi zespołami. Wiemy jak grać i każdy wie co ma robić na boisku i za co jest odpowiedzialny, ale we wszystkim liczy się mądrość zawodników czasami braki umiejętności można nadrobić dobrym ustawieniem i doświadczeniem.

KW: Wiele osób ze środowiska socca twierdzi, że niedzielne zmagania o mistrzostwo Polski będą najmocniejszym personalnie turniejem. Czujesz dodatkowy dreszczyk emocji przed grą z takimi mocnymi ekipami?

OK: Samo to że Piwkarze Szczecin rezygnują z przyjazdu na Puchar Polski, gdzie wygrali dwa razy z rzędu świadczy o tym że te finały będą jednymi z mocniejszych w historii Playareny. Rozpędzony Dentim po wygranym Pucharze będzie bardzo groźny, Bartist który w pucharze zajął 4 Miejsce będzie chciał pokazać że to był wypadek przy pracy, Dzbany Łódź będą chciały bronić tytułu Mistrza, można wymieniać i wymieniać nie będzie słabych drużyn...mam nadzieję że my będziemy w stanie sprawić kolejne niespodzianki i powalczyć jak najlepszy wynik, już nie mogę się doczekać atmosfery Mistrzostw i walki na boisku której nam nie braknie !

KW: Jeśli nie Kosmos Edukacja to kto zostanie Mistrzem Polski 2023?

OK: Tak jak pisałem wyżej, ciężko ocenić kto zostanie mistrzem. Każda drużyna ma na to szansę, przez 20 minut na orliku czasami decyduje jeden błąd i można pożegnać się z turniejem, ale jak nie Kosmos to jestem za Dentimem. Większość osób znam z 4 ligi, chopy ze Śląska więc na nich postawie, a niech zdobędą dublet.

KW: Dziękuję bardzo za rozmowę, powodzenia w niedzielę!

OK: Wielkie dzięki i widzimy się we Wrocławiu. Pozdrawiam wszystkich, niech 30 Lipca wygrają najlepsi, a turniej oby przebiegał w duchu sportowej rywalizacji - w końcu to nasze "święto"!

Placeholder