Miesiąc do Mistrzostw Świata - co zwiedzić w Essen w wolnym czasie?

Socca Mistrzostwa Świata

Miesiąc do Mistrzostw Świata - co zwiedzić w Essen w wolnym czasie?

02 maja 2023, 19:59

Za równy miesiąc rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Socca w Essen. Część z Was kibiców, nas redaktorów, jak i oczywiście reprezentanci Polski wraz ze sztabem wybierają się do Niemiec by tam walczyć o złoty krążek. Oprócz oczywiście tego co będzie działo się na stadionie, który zlokalizowany zostanie na Kennedy Platz, będziemy mieli sporo wolnego czasu, który najlepiej będzie poświęcić na zwiedzanie tego pięknego miasta naszych zachodnich sąsiadów. Dzisiaj zapraszam na niecodzienny tekst, należących do tych bardziej publicystycznych – najciekawsze atrakcje turystyczne w Essen.

Essen pod koniec 2019 roku zajmowało 10 miejsce w Niemczech pod względem liczby mieszkańców. Miast dzieli się na 9 dzielnic i jest głównym ośrodkiem przemysłowym i handlowym Zagłębia Ruhry. Katowice, a gospodarza mistrzostw świata dzieli prawie 1000km, ale większość osób wybierze pewnie lot samolotem do Dortmundu i transport kołowy/kolejowy do Essen. Ostatnia kopalnia węgla w regionie została zamknięta w 1986 roku, a w ostatnich latach nastąpiło odejście od przemysłu ciężkiego na rzecz sektora usług i technologii. Essen to również mekka wszystkich fanów gier planszowych, ponieważ rok rocznie odbywają się tu największe targi „planszówkowe” - Internationale Spieltage SPIEL.

Najciekawszy, najbardziej popularny, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO zabytek w Essen to Kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein. W 2001 roku obiekt ten został wpisany na listę UNESCO. Na terenie kompleksu znajduję się Muzeum Zagłębia Ruhry. Można się tam dostać największymi ruchomymi schodami w Niemczech (wejście znajduje się 24 metry nad ziemią).

Warto również zobaczyć Katedrę Najświętszej Maryi Panny i Świętych Kosmy i Damiana, która była główną świątynią historycznego żeńskiego opactwa. Położona jest w najstarszej części Essen i jest cennym dziełem architektury ottońskiej, wczesnoromańskiej i wczesnogotyckiej. Najpiękniejszymi elementami wystroju są jednak wspaniała Złota Madonna oraz siedmioramienny świecznik, który został wykonany około 1000 roku.

W wolnej chwili warto wybrać się do Villi Hügela, która jest XIX – wieczną rezydencją w Bredeney, częścią Essen. Był to dom rodziny Krupp do czasu po II wojnie światowej. Aktualnie mieszczą się tam galeria sztuki, archiwum historyczne rodziny i firmy Krupp oraz sala koncertowa. Zaraz przy budynek znajduję się jezioro Baldeneysee.

Dla fanów muzeów w Essen znajduję się Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Folkwang), a w nim obrazy m.in. Vincent van Gogha czy Pierre – Auguste Renoira.

Kolejną z przedstawionych przez mnie atrakcji jest oddalony o 11 km od KennedyPlatzu – Tetraeder czyli 60 – metrowa rzeźba w formie czworościanu. Znajduję się ona na szczycie hałdy kopalni Halde Beckstrasse i służy jak symbol miasta. Została otwarta w 1995 roku.

Essen może pochwalić się również przepięknym ogrodem botanicznym – Grugapark, który w czerwcu zdecydowanie w całości zakwitnie, wstęp 4 euro.

Warto spojrzeć na Glockenspiel czyli okazałą pozytywkę - zegar, która znajduję się na dawnym biurowcu Deiter i od 7 lipca 2017 również jest wpisana na listę zabytków.

Placeholder