OD CZEGO BY TU ZACZĄĆ TEN TRENING SIŁOWY?

Trenuj z Grzywą

OD CZEGO BY TU ZACZĄĆ TEN TRENING SIŁOWY?

30 listopada 2022, 15:02

                Przyznasz, że to pytanie nie raz i nie dwa z pewnością pojawiło się w Twojej głowie, kiedy chciałeś rozpocząć trening na siłowni, prawda? Nie ważne czy jesteś piłkarzem, koszykarzem, siatkarzem, czy sportowcem uprawiającym jakąkolwiek inną dyscyplinę lub ambitnym amatorem. Pytanie zawsze brzmi tak samo- od czego by tu zacząć? To nic dziwnego, internet dzisiaj pęka w szwach od informacji o różnych strategiach treningowych. Dostępnych jest mnóstwo ofert, gwarantujących rewelacyjne rezultaty i to w jak najkrótszym czasie. Z pewnością można się w tym wszystkim zagubić.

                Jeżeli jesteś totalnie zielony w kwestii przygotowania motorycznego, czy treningu siłowego i nie chcesz zrobić sobie krzywdy to z pewnością powinieneś rozważyć współpracę z ogarniętym trenerem, który dobierze odpowiednie narzędzia treningowe dostosowane do Twoich aktualnych możliwości i docelowej dyscypliny sportowej. Jeśli jednak żadna współpraca nie wchodzi w grę i sam chcesz rozpocząć ten bój to dam Ci kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Ci się odnaleźć w tej „siłownianej rzeczywistości”.

1. CEL TRENINGU- musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć poprzez trening siłowy. Chcesz być silniejszy, szybszy, wytrzymalszy, chudszy, sprawniejszy? Określ swój cel, to on definiuje jakie działania zostaną podjęte, żeby go osiągnąć.

2. PLAN TRENINGOWY- trening bez planu jest, jak poszukiwanie wody na pustyni. Będziesz się męczył, a efekt będzie rozczarowujący. Co gorsza zamiast notować postępy możesz zacząć się cofać. Jeśli jesteś sportowcem to wiesz, że nie masz czasu na takie błędy, bo konkurencja nie śpi, kiedy Ty błądzisz po omacku.

3. ZADBAJ O FUNDAMENTY- widziałeś kiedyś co się dzieje z budynkiem, pod którym źle wylano fundamenty? Raczej nie chcesz, żeby to samo stało się z Twoim ciałem. Skup się na nauce prawidłowego oddychania. Poznaj swoje ograniczenia ruchowe i pracuj nad mobilnością. Pracuj nad stabilnością w statyce, a następnie w dynamice. Chcesz dźwigać ciężary? Poznaj i opanuj wzorce ruchowe.

4. TECHNIKA TO PODSTAWA- schowaj ego do kieszeni. Wierz mi, nikogo nie interesuje to, że zaczynasz trening z tyczką, lub jakimkolwiek małym obciążeniem. Twoim celem ma być w pierwszej kolejności opanowanie techniki danego ćwiczenia dopiero później zwiększanie ciężaru, nigdy na odwrót.

5. TRENUJ SIŁOWO- jeżeli potrafisz już poprawnie wykonywać dane ćwiczenie, to dopasuj obciążenie do swoich aktualnych możliwości. Pamiętaj! Siła jest matką. Czym większy poziom siły zbudujesz, tym lepsze benefity będziesz czerpał przy kształtowaniu mocy, szybkości, czy wytrzymałości.

6. TRENUJ NA WOLNYCH CIĘŻARACH- takie ćwiczenia jak przysiad, martwy ciąg, wyciskania, podciągania, wiosłowania w formach bilateralnych i unilateralnych muszą stanowić podstawę twojego treningu siły. Zrezygnuj z izolowanych form na maszynach.

7. TRENUJ W RÓŻNYCH PŁASZCZYZNACH- nie bądź, jak „Pacman”, poza płaszczyzną strzałkową, w której wykonujemy ruchy prostowania i zginania, jest jeszcze czołowa czyli odpowiadająca za przywodzenie i odwodzenie i poprzeczna za nawracanie i obracanie. Pracuj we wszystkich trzech, aby w optymalny sposób podnosić swój performance.

8. SŁUCHAJ SWOJEGO CIAŁA- po prostu jeśli potrzebujesz odpoczynku to odpocznij i nie miej wyrzutów sumienia.

9. DBAJ O DIETĘ, SEN I REGENERACJĘ- jesteśmy, jak silnik samochodowy. Czy wlałbyś do swojego auta stary olej z frytek, a potem żyłował go do odciny? Odpowiedź jest chyba oczywista. Dbaj o swój organizm, a on odwdzięczy się bezawaryjnością. Śpij 7/8 godzin dziennie, postaw na zdrowe, dobre jakościowo, nieprzetworzone produkty i pamiętaj o nawodnieniu.

10. NIE ZRÓB SOBIE KRZYWDY- nie od razu Rzym zbudowali. Bądź cierpliwy i wytrwały w swoich poczynaniach. Trenuj mądrze i ciężko, a będziesz robił postępy. Nie ma dróg na skróty, a każda brawura może być opłakana w skutkach.

Halo, halo jesteś jeszcze?

Zaczekaj, skoro dotarłeś do tego miejsca to napisz czy post okazał się pomocny, jeśli tak to podziel się nim z innymi, zostaw ślad po sobie. Dla Ciebie to tylko chwila, a dla mnie dodatkowa motywacji, aby tworzyć dla Was wartościowe treści.

Do następnego!

MG10

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lubisz wyzwania? Jesteś ambitny, zdeterminowany i nie boisz się ciężkiej pracy?

Jeśli tak to zapraszam Cię do współpracy.

Gwarantuję Ci, że na pewno nie będzie łatwo, a w wyścigu po marzenia pozostaną tylko najwytrwalsi.

Podejmujesz wyzwanie?

Zapraszam na priv.

Marcin Grzywa- Trener Przygotowania Motorycznego

Placeholder