Sezon 2021/2022 powoli dobiega końca w Katowickiej Lidze Szóstek więc czas na podsumowanie.

Socca

Sezon 2021/2022 powoli dobiega końca w Katowickiej Lidze Szóstek więc czas na podsumowanie.

02 czerwca 2022, 19:14

Czas na podsumowanie jednej z czołowej lig szóstek w Polsce. Mowa oczywiście o Katowickiej Lidze Szóstek, a w podsumowaniu przeczytacie tekst Mateusza Sochackiego i wypowiedzi wielu drużyn i ich kapitanów na temat tego jak przebiegł sezon, z którymi rozmawiał Kamil Węgrzyk.

EKSTRALIGA

Zaczynając od najwyższej klasy rozgrywkowej Katowickiej Ligi Szóstek, mistrzem został Dentim Clinic Katowice. Solidna forma oraz tylko jedna porażka zawodników Tomasza Kwiotka zapewniają im kolejny złoty krążek i już niebawem zaczną walkę o najwyższe cele na ogólnopolskiej scenie. Podium uzupełniają ekipy AC Bogucice oraz Snowkids, a 4 miejsce również premiowane przepustką na eliminacje zgarniają chłopaki z Beer Boys Manhattan. Największym rozczarowaniem tego sezonu ekstraligi według mnie jest ekipa Skrzydlatego Byka. Podopieczni Piotra Łabusia, których ambicje są bardzo wysokie na pewno mieli chrapkę na coś więcej niż tylko 5 miejsce w tabeli. Na kolejnych lokatach znajdują się FC Speed Pack, Nankatsu, Chelsea Kenzo, Globetek a tabele nie rozgrywając całego sezonu zamyka FC Under Forest.

Najlepsi strzelcy:

 1. Mateusz Górka (Dentim Clinic Katowice) - 37 bramek
 2. Piotr Makowski (Dentim Clinic Katowice) - 27 bramek
 3. Bartosz Nawrocki (Beer Boys Manhattan) - 22 bramki

Najlepsi asystenci:

 1. Bartosz Borowiec (Skrzydlaty Byk) – 27 asyst
 2. Mateusz Górka (Dentim Clinic Katowice) – 20 asyst
 3. Bartosz Nawrocki (Beer Boys Manhattan) – 20 asyst

Snowkids - Jako drużyna jesteśmy bardzo zadowoleni z tego sezonu KLS ponieważ wykonaliśmy cel jaki postawiliśmy sobie przed startem rozgrywek, szczególnie cieszy runda wiosenna bo graliśmy bardzo równo, wygraliśmy mecze z drużynami z którymi bezpośrednio walczyliśmy o awans na eliminacje mistrzostw polski. Gramy w tej lidze dopiero 2 sezon dlatego wciąż uczymy się gry na boiskach 6 osobowych, jesteśmy zadowoleni z tego że udało nam się zatrzymać całą ekipę z tamtego sezonu tak zwaną starszyznę oraz pozyskać zawodników takich jak: Mateusz Opiela, Kamil Lewandowski, Bartek Marędowski czy Dominik Cieszyński  ponieważ chłopaki bardzo pomogli nam w walce o punkty w tym sezonie. Jeżeli chodzi o same eliminacje to nie stawiamy sobie jakiś sprecyzowanych celów.  Jedziemy tam powalczyć, zobaczyć jak wygląda poziom drużyn z innych regionów Polski oraz dobrze się bawić. Uczestniczymy również w Pucharze Katowic który daję możliwość wyjazdu na puchar Polski, w fazie grupowej zagraliśmy poniżej oczekiwań lecz trzeba oddać szacunek drużynom z którymi rywalizowaliśmy ponieważ w spotkaniach z nami grali bardzo dobrze. W fazie pucharowej na pewno mamy utrudnione zadanie bo rozlosowano nas do grupy z  bardzo mocną drużyną jaką jest Skrzydlaty Byk, my jednak jesteśmy zadowoleni z takiego losowania ponieważ uwielbiamy tego typu wyzwania, chcemy powalczyć o zwycięstwo w pucharze a żeby to zrobić trzeba wygrywać z najlepszymi. Puchar jest też świetnym sposobem na przygotowywanie się do eliminacji mistrzostw Polski także nie możemy się doczekać fazy pucharowej.

Olgierd Opałka – Beer Boys Manhattan - Sezon ligowy KLS możemy uznać za bardzo udany bo już 3 kolejki przed końcem sezonu zapewniliśmy sobie udział w eliminacjach mistrzostw Polski. Sam sezon KLS był bardzo ciężki bo każdy przeciwnik w tej lidze jest bardzo wymagający a ekipy takie jak Snowkids, Dentim, Bogucice i Skrzydlaty Byk to już drużyny z samego topu, którym próbowaliśmy dorównać i postawić wysoko poprzeczkę. Jeżeli chodzi o puchar Katowic to oczywiście celujemy wysoko , jednak wiemy ze teraz w fazie pucharowej możemy napotkać swoich ligowych rywali i będziemy z nimi toczyć kolejne zacięte boje. Na eliminacje mistrzostw Polski jedziemy jako typowy autsajder , ale będziemy chcieli się pokazać z jak najlepszej strony i wszystkie umiejętności , które mamy zostawic na boisku. Bardzo się cieszymy ,ze będziemy mieli możliwość wystąpienia na takiej imprezie.

1 LIGA

Na zapleczu ekstraligi prym w tej kampanii wiedzie ekipa Old Boys Witosa. Ekipa Daniela Szocika nie pozostawiła złudzeń swoim ligowym rywalom i na 3 kolejki przed końcem zapewnili sobie mistrzostwo. Srebrny medal przypadnie prawdopodobnie drużynie Gladiators i tylko ich fatalna postawa na finiszu rozgrywek może pokrzyżować te plany. Najciekawiej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o walkę o najniższy stopień podium. MKS Balkony oraz KS Kreple Ochojec dzieli tylko jeden punkt i myślę, że obie ekipy będą walczyć do ostatniej sekundy rozgrywek, aby uplasować się na 3 miejscu. Największe rozczarowanie? No cóż, co by dużo mówić FC Gwiazda Borki, która w tamtym sezonie świętowała mistrzostwo pierwszej ligi w tym roku zgasła. Zdobywając jedynie 11 punktów, muszą przełknąć gorycz porażki i pogodzić się z ostatnim miejscem w lidze. Strefę spadkową uzupełniają Aristocrats Saint-Germain, Hasztag United oraz Katowice C.F.

Najlepsi strzelcy:

 1. Bartosz Stolarski (KS Silesia Katowice) – 63 bramki
 2. Maksymilian Godula (KS Kreple Ochojec) – 44 bramki
 3. Konrad Odziemek (Old Boys Witosa) – 40 bramek

Najlepsi asystenci:

 1. Paweł Kwiatkowski (KS Kreple Ochojec) – 39 asyst
 2. Konrad Odziemek (Old Boys Witosa) – 31 asyst
 3. Mateusz Sielski (1.FC Katowice) – 25 asyst

Daniel Szocik – Old Boys Witosa - Sezon 21/22 w 1 lidze KLS był nasz, niby kadra długa ale bywały  szpile w których ratowałem się najmłodszym synem Danielem Jr, a sam stawałem między słupki z powodów braków kadrowych, kontuzji, pracy itp. Mamy drużynę 8/10 chłopa do grania w tym dwóch młodych co robią różnice, szacun dla wszystkich. 30 spotkań w sezonie bardzo się cieszymy, w Ekstralidze dużo mniej spotkań, ale poziom dużo wyższy, mimo to mamy nadzieję, że uda się utrzymać ekipę i zagrać w Ekstralidze, a będzie tam minimum 12/14 ekip. Teraz mieli tylko 8 niedziel grania, a my aż 15, wiele ekip stać na walkę w Ekstralidze, ale się boją, bo gracze zrzeszeni i super poziom.  Liczymy, że trafi nam się jakiś bramkarz i „chop do lotanio” i powalczymy w Ekstralidze. Cel na 3 Rogi Karny ? Najpierw chcemy tam dojechać haha, a tak serio to pojedzie ekipa, która zna się nie od dziś i pokażemy, że powalczymy o jak najwyższe cele i z hasłem „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” pokażemy Polsce na co stać chopców z Witosa.

Paweł Pestka – MKS Balkony – Oczywiście że jestem zadowolony z wyników pierwszej drużyny walka o podium zawsze cieszy. W tamtym roku mieliśmy już awans do ekstraklasy KLSu ale zostaliśmy w 1 lidze i raczej po tym sezonie także zostaniemy w 1lidze. Nie posiadamy tak mocnej kadry jak w lidze REDBOX na której się głównie skupiamy. Natomiast postawą rezerw jestem rozczarowany, straszny problem ze zebraniem składu i zamiast rezerwy powinny pomoc pierwszej drużynie to wyglądało to odwrotnie.. W Pucharze Katowic liczę na awans do ćwierćfinału i najlepiej było by wyjść z grupy z pierwszego miejsca żeby w ćwierćfinale nie trafić na Dentim Clinic Katowice.. Historia naszej ekipy to chęć zagrania na osiedlowym turnieju z okazji Dni Paderewy (osiedle w Katowicach), w 2015 roku postanowiliśmy zagrać w Playarenie Katowice, 2017 to początki gry w KLS, a 2020 rok to gra w REDBOXIE.

2 LIGA

Druga liga, mimo iż jest to najniższa klasa rozgrywkowa Katowickiej Ligi Szóstek, również przyniosła sporo emocji i ciekawych rozwiązań. Zaczynając od grupy A po złoto pewnie kroczy ekipa No Name Team, która po poprzedniej kolejce zapewniła sobie 4 punkty przewagi i teraz już wszystko jest w ich nogach, aby domknąć ten sezon na pozycji lidera. Mocno depcze im po piętach ekipa Falcons, która 2 miejsce ma już gwarantowane, ale na pewno nie odpuszcza i do samego końca będą walczyć o jak najwyższe cele. Najprawdopodobniej podium dopełni ekipa Club Ju Internationals, która zaprezentowała solidna formę przez cały rok co może zaowocować miejscem w strefie medalowej.

Najlepsi strzelcy:

 1. Patryk Wojda (No Name Team) – 46 bramek
 2. Kacper Piorun (FC Dream Team) – 34 bramki
 3. Mateusz Barański (Falcons) – 34 bramki

Najlepsi asystenci:

 1. Mateusz Muller (No Name Team) – 26 asyst
 2. Patryk Wojda (No Name Team) – 21 asyst
 3. Tomasz Grzegorczuk (Falcons) – 20 asyst

No Name Team - Biorąc pod uwagę cały sezon, oceniamy go dobrze, nie wykonaliśmy naszego planu w 100%, którym był spokojny awans do 1 ligi, ale w decydujących meczach wychodzi na to, ze zachowujemy chłodna głowę. Co do samego KLS ogólnie organizacyjnie wszystko bez zastrzeżeń, martwi jedynie ilość walkowerów jakie otrzymaliśmy (4) - to już jednak trochę mniej grania. Awansować bardzo chcemy, mamy obecnie wszystko w swoich rękach, musimy wygrać 2 ostatnie mecze, wydaje się to jak najbardziej do zrobienia. Co do pucharu Katowic to zagramy w fazie grupowej pucharu pocieszenia, nie ukrywam, ze chcielibyśmy powalczyć o przepustkę ale jak wyjdzie w praniu - zobaczymy, wszystko zależy od składu osobowego jaki będzie dostępny w tym dniu.

Jacek Sobczak – Falcons - W pucharze Katowic walczymy tak naprawdę o nagrodę pocieszenia jaka jest przepustką na 3RK, od początku sezonu taki był nasz plan B. Jako podstawowe założenie na sezon był awans, aczkolwiek musieliśmy dwukrotnie uznać wyższość drużyny No Name Team i w ogólnym rozrachunku mają punkt przewagi, liczymy że zgubią punkty ale to mało prawdopodobne co bardzo nam utrudni awans do 1 ligi. Mimo wszystko nie poddajemy się i zrobimy wszystko co w naszych nogach aby do awansu doszło.

Przechodząc płynnie do grupy B została ona zdominowana przez zespół FC Sporting Zabrze. Chłopaki z Zabrza zaprezentowali się w całym sezonie bardzo dobrze i to im będzie dane zawiesić na szyi złote medale. Spinając klamrą grupę B drugie miejsce przypada ekipie PKS Gołąb Ławki a na najniższym stopniu podium ląduje CAR LAB Ogniem i Szklanką. Obie drużyny toczyły przez cały sezon zaciekłą walkę o fotel vice lidera, ale to chłopaki z Mysłowic mają więcej oczek na swoim koncie.

Najlepsi strzelcy:

 1. Bartosz Jasiulek (PKS Gołąb Ławki) – 31 bramek
 2. Paweł Mrukwa (Ligota Phoenix) – 29 bramek
 3. Ryszard Domagała (FC Astronauts) – 29 bramek

Najlepsi asystenci:

 1. Bartosz Jasiulek (PKS Gołąb Ławki) – 22 asysty
 2. Mateusz Staś (Futsal Team) – 18 asyst
 3. Bartosz Pilarek (PKS Gołąb Ławki) – 17 asyst

Przemysław Smolak – Sporting Zabrze - Cześć, z tym hurra optymizmem bym się wstrzymał , bo mamy tylko 5 pkt przewagi , jesień mieliśmy dobrą, ale z racji sytuacji na Ukrainie , część chłopaków pojechała na wojnę. Wszyscy razem pracujemy , więc znamy się na wylot, a odnośnie pucharu traktujemy go jak przygodę, jeszcze dużo nam brakuje do czołówki z Ekstraligi, może w przyszłości wyznaczymy ambitniejsze cele. Pozdrawiam

Mateusz Sochacki – CAR LAB Ogniem i Szklanką – Nasz debiutancki sezon oceniam na mocne 4+. Zespół przeszedł gruntowną przebudowę, po nie ma się co oszukiwać dosyc kiepskim pierwszym wspólnym sezonie w Playarena Zabrze. Musieliśmy się uczyć gry ze sobą tak naprawdę od nowa, ale dobry okres przygotowawczy w naszym wykonaniu zaowocował miejscem na podium. Jeśli chodzi o założenia przed sezonem to każdy kto nas poznał wie że jesteśmy ambitni i naszym celem było mistrzostwo. Jednak strefa medalowa to był nasz cel minimum i został on spełniony za co chciałbym serdecznie podziękować każdemu z chłopaków jak i kierownikowi drużyny Kamilowi. Co do Pucharu Katowic to mieliśmy chrapkę na drabinkę mistrzowską, ale musimy jeszcze trochę popracować nad grą turniejową. Mało czasu w poszczególnych spotkaniach przekłada się na to, że trzeba wykorzystywać każdą sytuację i minimalizować błędy czego nam zabrakło. Drabinka pocieszenia? Naszym celem jest wyjście z grupy i ciągła praca nad błędami. Nie chcę tutaj narzucać presji, ale na pewno nikt się nie obrazi, kiedy to my wywalczymy przepustkę na 3 rogi karny.

Kończąc nasze podsumowanie przechodzimy do grupy C. Liderem pod koniec rozgrywek jest ekipa Bonito Murcki i nic ani nikt nie jest w stanie już im tego odebrać. Schodząc niżej w tabeli robi nam się coraz ciekawiej. Crazy Boys 24 oraz MAX Elektro Team dzielą tylko dwa punkty a do gry o podium może włączyć się jeszcze Vestra Vesteris która do MAX Elektro traci również dwa oczka. Na ostateczny układ tabeli grupy C będzie trzeba chyba poczekać do ostatniego spotkania, bo żadna ekipa nie będzie chciała odpuścić.

Najlepsi strzelcy:

 1. Krystian Kubat (FALSTART UNITED) – 56 bramek
 2. Mateusz Piotrkowicz (Vestra Vesteris) – 43 bramki
 3. Paweł Pluszke (Crazy Boys 24) – 42 bramki

Najlepsi asystenci:

 1. Hassan Xamidov (FC BURGUT) – 34 asysty
 2. Igor Darnowski (FALSTART UNITED) – 25 asyst
 3. Karol Mierzwa (Vestra Vesteris) – 22 asysty

Powoli kolejny sezon Katowickiej Ligi Szóstek przechodzi do historii, dziękuję wszystkim ekipom za grę i pomoc w tworzeniu tego tekstu. Mam nadzieję, że w nowym sezonie dojdzie jeszcze więcej ekip, miasto będzie bardzo pomocne i w Katowicach będzie kawał dobrej socci. Ja jako redaktor postaram się jeszcze bardziej uczestnić w życiu piłkarskim KLS, a wraz z moim przyjacielem Mateuszem Sochackim przeczytacie wiele ciekawych artykułów. Trzymam kciuki za wszystkie ekipy na arenie ogólnopolskiej, pokażcie, że to śląska socca jest najlepszo.

Placeholder